
Pasaulio pensijų reitingo viršūnėje laikosi Europos šalys, nustatė „Mercer“
Įvairių šalių pensijų sistemas reitinguojanti JAV konsultacijų bendrovė „Mercer“ aukščiausią tris pirmąsias vietas 2022 metais „Global Pension Index 2022“ indekse skyrė Islandijai, Nyderlandams bei Danijai.
Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) vadovas Tadas Gudaitis sako, kad visos reitingo lyderės turi daugiapakopes pensijų sistemas.
„Pensijų sistemos bendrai yra labai sunkiai palyginami dalykai, bet vertinant bendrus bruožus, pakopų sistema ilguoju laikotarpiu leidžia geriau balansuoti finansinę naštą valstybei bei užtikrinti aukštesnes pajamas senatvėje“, – sako jis.
Pirmoje vietoje – Islandija
„Mercer“ ekspertų sprendimu, Islandijai atiteko aukščiausia vieta pensijų reitinge ir 84,7 balo.
Islandijos pensijų sistemą sudaro valstybės mokama bazinė pensija, siekianti apie 21 proc. buvusio atlyginimo, privalomos profesinių pensijų fondų išmokos (antroji pakopa), kurios sudaro 52 proc. buvusių pajamų, ir savanoriška trečioji pakopa.
Profesiniuose fonduose (antroje pakopoje) privalo dalyvauti visi darbą turintys žmonės nuo 16 iki 70 m.,, pensijų fonduose kaupiamos lėšos yra investuojamos. Nei į bazinę pensiją, nei į antros pakopos išmokas Islandijoje negalima pretenduoti anksčiau nei sulaukus pensinio amžiaus (67 metų privačiame sektoriuje).
Nuo 2000 metų Islandijoje veikia ir trečios pakopos savanoriški pensijų fondai, į kuriuos įmokas gali pervesti tiek darbuotojai, tiek jų darbdaviai.
Minimaliai atsiliekantys Nyderlandai
Pensijų sistemą 84,6 balo įvertintuose Nyderlanduose, kaip ir Lietuvoje, sudaro trys pakopos: pirmoji pakopa ir valstybinė pensija, antroji pakopa (dalyvauja gyventojai ir darbdaviai), ir visiškai savarankiška privati trečioji pakopa.
Didžiausią olandų pensijos dalį sudaro ne valstybinė pensija, o savo iniciatyva kaupiamos lėšos antroje pakopoje. Maždaug 90 proc. Nyderlanduose veikiančių įmonių savo darbuotojams siūlo galimybę kaupti papildomuose, ne pelno siekiančiuose pensijų fonduose, juose dalyvauja net 90 proc. šalies gyventojų.
Visi antroje pakopoje dalyvaujantys Nyderlandų darbuotojai bendru sutarimu su darbdaviu kas mėnesį perveda tam tikrą procentą savo atlyginimo į antros pakopos pensijų fondą, atitinkamą dalį prideda ir darbdavys. Kadangi olandai moka sąlyginai didesnes įmokas į antros pakopos pensijos fondus nei Lietuvoje, trečią pakopą ten renkasi daugiausia tie, kurie neturi galimybių dalyvauti antrojoje.
Bronzinė Danija
82,0 reitingo balo ir trečiąją vietą gavusioje Danijoje taip pat veikia trys pensijų sistemos pakopos, užtikrinančios galimybę pensijoje gauti pajamas iš skirtingų šaltinių.
Daugiau kaip 80 proc. Danijos gyventojų kaupia lėšas valstybės įsteigtame pensijų fonde ATP, kuris buvo įsteigtas 1964 metais. Reguliariai pervesti lėšas į šį fondą yra įpareigoti ir darbdaviai, ir patys gyventojai. Darbdavio dalis sudaro maždaug du trečdalius įmokos, gyventojo – likusį trečdalį.
Gyventojai taip pat gali pasirinkti kaupti papildomai privačiuose pensijų fonduose. Danijos pensijų sistema gali užtikrinti santykinai aukštą pakeitimo normą – vidutinė dano pensija siekia arba viršija 80 proc. iki tol jo gautų pajamų.
„Mercer“ pensijų sistemų indekse įvertintos 44-ių šalių pensijų pajamų sistemos, apimančios 65 proc. pasaulio gyventojų. Islandija pirmą vietą užima antrus metus iš eilės.