IVĮA siūlymai Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo projektui
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, rengianti Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimų projektą, teikti savo siūlymus pakvietė Investicijų valdymo įmonių asociaciją (IVĮA).
Asociacijos prezidento Sauliaus Racevičiaus teigimu, IVĮA aktyviai dalyvaus tobulinant šį įstatymą.Jo teigimu, visų pirma reikėtų plėsti konservatyviam investavimo fondui tinkamą finansinių instrumentų paletę, suteikiant galimybę nedidelėmis proporcijomis investuoti į akcinių bendrovių skolos vertybinius popierius bei iki 10 proc. pensijų fondo turto į akcijas ar akcijų fondus.
Tikėtina, kad toks pakeitimas padidintų vidutinę konservatyvių pensijų fondų grąžą iki 0,5 proc. per metus.
Beje, tik iš obligacijų sudarytus fondus papildžius nedidele akcijų dalimi, dėl neigiamos šių skirtingų vertybinių popierių kainos koreliacijos, tokių fondų rizikingumas iš esmės nepadidėtų, o galimai ir sumažėtų.
Jeigu būtų poreikis tiksliau apibrėžti skolos vertybinių popierių investicinio reitingo sąvoką, asociacija siūlo tai daryti ne įstatyme, o pensijų fondus prižiūrinčių valstybės institucijų norminiuose dokumentuose.
IVĮA taip pat rekomenduoja nekeisti maksimalių valdymo mokesčio ribų.
Pasak S.Racevičiaus, valdymo įmonės yra daug investavę į savo paslaugų kokybės gerinimą, tad jokio efekto iš mokesčių mažinimo nebus. Įmonės, veikiančios ir taip skaidrioje rinkoje, tuo tiesiog bus įstumtos į nuostolius. Blogiausioje padėtyje atsidurs mažesnių investicinių portfelių valdytojai.
„Mokesčių mažinimas tėra viena iš alternatyvų, galinčių turėti teigiamą poveikį konservatyvių pensijų fondų pelningumui. Tačiau yra ir kitų alternatyvų. Tai galėtų būti investavimo galimybių plėtra, užtikrinant, jog investavimo rizika išliktų itin žemame lygmenyje.
Valdymo įmonių išlaidos galėtų būti mažinamos, jei dėl to neblogės fondų dalyvių aptarnavimo kokybė. Tokiu atveju sumažėjusios išlaidos taptų realiu pagrindu ir fondų mokesčių mažinimu. Reikėtų skatinti ir valdymo įmonių konkurenciją, supaprastinant pensijų fondų keitimo procedūrą“, – kalbėjo S.Racevičius.
IVĮA taip pat siūlo sudaryti ekspertų ir valdžios institucijų atstovų darbo grupę, kuri įvertintų įvairias pensijų reformos tobulinimo galimybes ir pateiktų pagrįstus pasiūlymus dėl įstatymų tobulinimo.